Vsebina
- Kaj je virus?
- Ali lahko vaš Android dobi virus?
- Kako preveriti, ali je v telefonu virus?
- Kako odstraniti virus v Androidu
- Bodite pozorni pri nameščanju aplikacij
Če sumite, da vaš telefon morda vsebuje virus, ste prišli na pravo mesto. Ta kratka vadnica bo pokazala preproste in enostavne korake za odkrivanje zlonamerne programske opreme in kako jo odstraniti v vašem Androidu.
Kaj je virus?
Tehnično je računalniški virus program, namenjen uničevanju sistema. Eden od prepoznavnih znakov virusa je sposobnost kopiranja in poškodovanja drugih programov in datotek. V tem smislu virusa Android doslej še ni bilo. Ker pa je milijonom ljudi v vseh letih izraz virus nenavadno skoval skoraj vse oblike slabih aplikacij, programov ali vedenja v Androidu, ga raje uporabljamo tudi tukaj. Torej, če rečemo virus, lahko to pomeni katero koli škodljivo aplikacijo ali programsko opremo na platformi Android.
Ali lahko vaš Android dobi virus?
V preteklih letih se je v okolju Android pojavilo veliko oblik virusov, ki povzročajo težave. Najpogostejši so vohunska programska oprema, odkupljiva programska oprema in nadležna pojavna okna. Vohunska programska oprema Android je zasnovana predvsem za vohunjenje vaših brskalnih navad, tako da lahko podatke o njih prodajate tretjim oglaševalcem. V nekaterih skrajnih primerih se je ransomware v zadnjem času pojavil po naslovih po številnih odmevnih ciljih in kritičnih institucijah. Ransomware zajema vse vrste zlonamerne programske opreme, ki prevzame napravo, jo zaklene in prisili uporabnika, da plača znesek za dostop.
Kako preveriti, ali je v telefonu virus?
Virusi Android, kolikor je le mogoče, nočejo razkriti svoje prisotnosti. Izkoristijo prikritost in jih je mogoče aktivirati na daljavo, ko uporabnik tega ne pričakuje. Če niste previdni ali opozorite na znake zlonamerne programske opreme ali virusa v svoji napravi, se boste na koncu morda večkrat vprašali, kaj je narobe s telefonom. Na srečo je v napravi Android veliko subtilnih in očitnih opozorilnih znakov okužbe z virusom. Oglejte si jih spodaj.
Aplikacije se nenehno sesujejo. Čeprav je običajno, da se nekatere aplikacije občasno zrušijo, je naključno in pretirano zrušitev lahko znak zlonamerne programske opreme. Če ste v zadnjem času brez očitnega razloga opazili, da ima vaša naprava težave z zrušitvijo aplikacij, je verjetno skrajni čas, da preverite, ali obstaja zlonamerna programska oprema.
Poraba podatkov se je povečala. Večina virusov je zasnovana tako, da nekje poroča nadzornemu strežniku. Morda za naslednjo potezo pošiljajo ukradene podatke ali poskušajo komunicirati s hekerjem. Te vrste dejavnosti se pogosto dogajajo v ozadju, zato vam ni treba nujno odpreti slabe aplikacije. Če ste opazili, da se je uporaba podatkov v zadnjem času povečala, čeprav interneta ne uporabljate toliko, je to lahko znak okužbe z virusom.
Naključna ali pretirana pojavna okna. Redka pojavna okna pri uporabi spletnega brskalnika ali pri zagonu aplikacije so lahko običajna. Če pa se pojavljajo pojavna okna tudi takrat, ko ne odpirate brskalnika ali kadar uporabljate popolnoma drugačno aplikacijo, je v telefonu morda zlonamerna programska oprema. Zlonamerna pojavna okna pogosto povzroča slaba aplikacija, ki ste jo morda že namestili. V nekaterih primerih se lahko zakonite aplikacije čez nekaj časa posodobijo na zloveščo in povzročijo pojavna pojavna okna.
Povišanje telefonskega računa. Se sprašujete, zakaj vaš telefonski račun narašča? To je lahko posledica virusa. Znano je, da nekatere različice zlonamerne programske opreme za pošiljanje sporočil uporabljajo vrhunsko storitev pošiljanja sporočil. Če niste opozorjeni, vam lahko operater zaračuna ta sporočila, saj ve, da jih poznate.
Prisotnost tujih aplikacij. Ste opazili nekaj neznanih aplikacij? Znova je morda posledica zlonamerne programske opreme. Če je v telefonu aplikacija, ki se je ne spomnite namestiti, jo takoj izbrišite. Nekatera zlonamerna programska oprema lahko prevzame vaš telefon in ogrozi njegovo varnost. Ko se to zgodi, lahko druge aplikacije namestite brez vaše vednosti.
Težava izpraznjenosti baterije. Izguba akumulatorja je sicer običajna, če pa ste opazili, da se je v zadnjem času izpraznitev akumulatorja zelo hitro, je to morda posledica virusa. Nekatere dejavnosti zlonamerne programske opreme v ozadju so lahko zelo resnične in porabijo veliko energije. Pri težavah s hitrim praznjenjem akumulatorja je treba vedno obravnavati okužbo z virusom kot enega od možnih vzrokov.
Pregrevanje in počasno delovanje. Drug očiten stranski učinek okužbe z virusom v Androidu je pregrevanje, zamrzovanje ali zaostajanje. Čeprav je normalno, da se telefon ogreje, morate biti pozorni, če sumite na prisotnost virusa, če se telefon nenehno pregreva ali če se zdi, da je njegova zmogljivost počasna.
Kako odstraniti virus v Androidu
Če sumite, da je v telefonu virus zaradi prisotnosti enega ali več zgoraj omenjenih simptomov, lahko storite nekaj stvari.
Tovarniška ponastavitev
To se sliši drastično in nepotrebno v tako zgodnji fazi lestve za odpravljanje težav, vendar je lahko tudi najučinkovitejše. To lahko storite glede na situacijo, v kateri ste. Na primer, če je vaš telefon že postal preveč problematičen in ga komaj uporabljate zaradi pojavnih oken, pregrevanja ali počasnega delovanja, dvomimo, da obstaja kaj bolj učinkovitega, lahko storite drugače, kot da začnete sveže. S ponastavitvijo na tovarniške nastavitve lahko vzrok virusa in simptome odstranite z eno potezo.
Ponastavitev na tovarniške nastavitve bo izbrisala vse vaše osebne podatke, zato, če lahko, poskusite ustvariti varnostno kopijo svojih nenadomestljivih fotografij, videoposnetkov, dokumentov itd., Preden izbrišete telefon.
Namestite protivirusno aplikacijo
Preden znova namestite aplikacije, morate v napravo dodati še en sloj zaščite. Imeti protivirusni program, čeprav ni 100-odstotno zagotovilo, da bo pomagal, je vsekakor dobra ideja. Med založniki protivirusne programske opreme in razvijalci zlonamerne programske opreme poteka nenehna bitka mačk in mišk, zato bodo novi, prikritejši virusi še vedno uspeli iti skozi sistem za odkrivanje protivirusnih programov.
Obstaja veliko protivirusnih aplikacij, ki jih lahko uporabljate v trgovini Google Play. Ne pozabite izbrati enega od uglednih virov. Upoštevajte, da se nekatera zlonamerna programska oprema lahko maskira tudi kot protivirusna aplikacija. Ostanite pri protivirusnih aplikacijah znanih založnikov, kot so AVG, Norton itd.
Ročno odstranite slabe aplikacije
Če menite, da se virus po ponastavitvi na tovarniške nastavitve vrne, je to verjetno zato, ker ste zgolj namestili isti nabor aplikacij. Če želite preveriti, poskusite zagnati napravo v varnem načinu in jo opazovati. Varni način je odlično orodje za odkrivanje problematične aplikacije. V tem načinu bodo onemogočene vse aplikacije tretjih oseb, tako da če težave ni, ko Android deluje v varnem načinu, to pomeni, da je v sistemu zlonamerna aplikacija. V tem načinu bi morali normalno uporabljati vnaprej nameščene aplikacije in brez težav uporabljati osnovne omrežne storitve.
Če ne veste, kako zagnati Android v varnem načinu, jih poiščite z Googlom.
Če želite ugotoviti, katera aplikacija povzroča težave, zaženite telefon nazaj v varni način in sledite tem korakom:
- Zagon v varnem načinu.
- Preverite težavo.
- Ko potrdite, da je kriva aplikacija tretje osebe, lahko začnete odstranjevati programe posamezno. Predlagamo, da začnete z najnovejšimi, ki ste jih dodali, ali tistih, ki jih niste namestili.
- Ko odstranite aplikacijo, znova zaženite telefon v običajnem načinu in preverite, ali je prišlo do težave.
- Če je telefon še vedno problematičen, ponovite korake 1-4.
Bodite pozorni pri nameščanju aplikacij
Vi ste prva obrambna črta vaše naprave. Če pri izbiranju aplikacij niste previdni, obstaja velika verjetnost, da se v bližnji prihodnosti okuži z virusom. Pri nakupovanju aplikacij bodite še posebej pozorni, saj so ti glavni razlog za veliko primerov zlonamerne programske opreme. Nekatere aplikacije se na začetku lahko predstavljajo kot zakonite, vendar lahko spremenijo svojo pravo naravo, ne da bi po nekaj časa vedeli. Držite se uradnih aplikacij in se izogibajte tistim iz neznanih virov. Če niste prepričani, poskusite raziskati ali prebrati mnenja drugih uporabnikov. Prepričajte se tudi, da imate ves čas zanesljivo protivirusno aplikacijo, tako da je poleg lastne varnosti Android še nekaj dodatne zaščite. Poskrbite, da hkrati uporabljate le en protivirusni program. Če jih imate več, lahko povzročite resne težave z zmogljivostjo.