OS X El Capitan je najnovejša različica OS X za računalnike Mac, vendar kako deluje na starejših Macintosh?
Medtem ko El Capitan prihaja z večinoma enakim videzom in občutkom kot OS X Yosemite, nova različica vključuje veliko novih funkcij, tako velikih kot majhnih, ki dokazujejo, da je dobra nadgradnja prejšnje različice. Poleg tega Apple trdi, da bodo uporabniki med preklapljanjem med aplikacijami dosegli do 2x hitrejše hitrosti, zato je tudi tokrat zmogljivost nekoliko boljša.
V preteklosti sem nekaj mesecev na svojem iMac-u 2008 vodil OS X Yosemite in zmogljivost je bila približno takšna, kot sem pričakoval pri starejšem iMac-u, kot je ta. Kar zadeva odpiranje aplikacij, je precej počasno in tudi dostop do sistemskih nastavitev je na začetku lahko nekoliko počasen.
Dodal sem 4 GB pomnilnika, da bi nadomestil 2 GB, s katerim sem prišel, zmogljivost pa se je nekoliko povečala, čeprav ne precej. Menim, da ko bom trdi disk zamenjal z dobrim pogonom SSD, se bo zmogljivost močno povečala.
Do takrat pa moram kar se da dobro izkoristiti vse, kar imam, in z obljubo o boljši zmogljivosti v OS X El Capitan sem se odločil, da svoj iMac takoj posodobim na novo različico. Tukaj je tisto, kar bi morali vedeti o OS X El Capitain na starejšem Macu.
Prvič, mejna točka, s katere OS X El Capitan podpira iMac, je sredi leta 2007 in od te točke se osvežujem le eno ali dve, tako da je blizu, kljub temu pa OS X El Capitan deluje na starajočem se iMac-u.
Dobra novica je, da se je OS X El Capitan popolnoma namestil na moj iMac, čeprav je trajal dlje kot na mojem MacBook Pro 2013. To je nekaj, kar lahko pričakujete pri starejšem Macu, zato si zagotovite dovolj časa za posodobitev starejšega računalnika na najnovejšo različico.
Po namestitvi nisem imel večjih težav in iMac je z novo različico večinoma ravnal kot šampion. Že gladka namestitev je bila razlog za praznovanje, saj sem med postopkom pričakoval vsaj nekaj kolcanja. Na srečo je šlo v drugo smer.
Kar zadeva zmogljivost v OS X Yosemite, v zadnjih mesecih nisem opazil velike razlike, ko sem vodil El Capitan, vsekakor pa lahko rečem, da ni nič počasnejši.
Vendar se sistemske nastavitve sicer naložijo veliko hitreje kot prej, večina aplikacij pa se odpre v nekaj sekundah, tako da to zagotovo ni velik napredek glede na to, kar je bilo, je pa približno enako, če ne tokrat morda nekoliko hitrejše .
Vendar je Spotlight Search še vedno precej počasen, čeprav je Apple veliko pozornosti namenil hitrejšemu in boljšemu. Funkcije pa so dokaj odlične, na primer, da lahko hitro dvignete vremenske in športne rezultate ter uporabite naravni jezik za iskanje različnih stvari.
Na srečo nisem naletel na nobene težave, razen nekaterih, ki sem jih imel z miško Logitech, čeprav to v resnici ni problem OS X, temveč težava s programsko opremo Logitech in njeno podporo za OS X El Capitan. Mislil sem, da sem to popravil s ponovno namestitvijo programske opreme, vendar imam še vedno nekaj težav z njo.
Na splošno se mi zdi, da je OS X El Capitan odlična posodobitev za tiste, ki uporabljajo starejše Mace. Če imate na starejšem računalniku nameščen OS X Yosemite, posodobitev na El Capitan ne bo nič škodovala in lahko celo nekoliko poveča zmogljivost. Po potrebi pa lahko vedno nadgradite na OS X Yosemite.
Če pa le lahko, priporočam nadgradnjo vašega Mac-a. Preprosta zamenjava trdega diska s pogonom SSD in dodajanje več pomnilnika lahko naredi čudeže za pospešitev starejšega Maca, še posebej, če ga uporabljate kot dnevni računalnik. Takoj boste opazili povečanje zmogljivosti.