Vsebina
- Kako dostopati do nastavitev usmerjevalnika
- Spremenite privzeti SSID in geslo
- Omogoči zaščito WPA2
- Spremenite kanal WiFi
- Optimizirajte postavitev usmerjevalnika
- Posodobitev strojne opreme usmerjevalnika
Ne glede na to, ali ste se preselili na novo mesto in nastavili WiFi ali pa ste zamenjali ponudnike internetnih storitev, je to nekaj, kar morate storiti, ko nastavljate domače omrežje WiFi.
Prevečkrat bo prišel vaš ponudnik internetnih storitev, nastavil internet in nato odšel. Običajno ima usmerjevalnik, ki je nastavljen, edinstveno geslo, ki je že nastavljeno tako, da je varno iz škatle, toda vse ostalo je nastavljeno s privzetimi nastavitvami, ki niso vedno optimalne.
Če želite na primer spremeniti geslo za WiFi, pa tudi vrsto zaščite, ki se uporablja za zaščito omrežja WiFi. Bolj pogosto kot ne, usmerjevalniki privzeto uporabljajo zaščito WEP, ki je zlahka hackable.
Možno je tudi, da vaš usmerjevalnik ni posodobljen, čeprav naj bi bil tehnično takrat, ko ga je prvi namestil tehnik vašega ponudnika internetnih storitev. Vendar pa so to vse stvari, ki jih lahko preprosto spremenite v nastavitvah usmerjevalnika. WiFi nastavite na pravi način.
Kako dostopati do nastavitev usmerjevalnika
Preden začnemo, je treba do vsega, kar želite spremeniti in nastaviti, dostopati prek skrbniške nadzorne plošče usmerjevalnika. Običajno je privzeta skrbniška prijava natisnjena na hrbtni strani usmerjevalnika.
Zdaj, da pridete na zaslon za prijavo administratorja, boste želeli odpreti spletni brskalnik in vnesti 192.168.1.1 ali 192.168.0.1. To je naslov IP vašega usmerjevalnika. Seveda je odvisno, kateri usmerjevalnik imate. Na tem seznamu si lahko ogledate, kateri naslov IP morate vnesti.
Naslednja stvar, ki jo morate videti, je zaslon za prijavo vašega usmerjevalnika. Nadaljujte in vnesite skrbniško uporabniško ime in geslo. Tudi te informacije je treba natisniti na hrbtni strani usmerjevalnika. Če ni, je običajno uporabniško ime admin in geslo geslo, adminali pustite prazno.
Po tem se uradno nahajate v trebuhu vašega usmerjevalnika in začnete brskati z nastavitvami. Zavedajte se, da bo za spreminjanje nastavitev, kot je geslo WiFi, ime omrežja itd., Potrebno ponovno vzpostaviti povezavo z omrežjem WiFi. Torej se ne čudite, če opazite, da ste prekinili povezavo z internetom WiFi - le se boste morali znova povezati z njo in nato ponovno dostopati do nadzorne plošče za skrbnike.
Spremenite privzeti SSID in geslo
Morda je najpomembnejša stvar pri nastavitvi vašega domačega omrežja WiFi sprememba privzetega gesla, ki ga uporabljate za povezavo z WiFi. Ponudnik internetnih storitev vam bo priskrbel privzeti SSID in geslo, tako da bo takoj po namestitvi zagotovil varen začetek, vendar ga boste želeli spremeniti v nekaj, kar vam je lažje zapomniti.
Prav tako ni slaba ideja, da spremenite SSID. SSID je preprosto ime omrežja WiFi. Mnogi ponudniki internetnih storitev bodo zagotovili privzeti SSID, kot je »D35GD« ali nekaj smešnega. Lahko ga spremenite v kar želite v nadzorni plošči admin.
Če želite spremeniti ti dve stvari, poiščite nastavitev Nastavitve brezžičnega omrežja ali kaj podobnega. To se razlikuje glede na znamko usmerjevalnika. Od tam morajo biti besedilna polja, kjer lahko spremenite SSID in geslo.
Omogoči zaščito WPA2
Ko govorimo o geslu za WiFi, je dobro, da spremenite raven zaščite na WPA2. Mnogi ponudniki internetnih storitev privzeto nastavijo svoj usmerjevalnik samo na zaščito WEP, vendar je zlahka dostopen in ni tako varen kot WPA2.
Če želite spremeniti to nastavitev, se najverjetneje nahaja v Napredne brezžične nastavitve (namesto samo Nastavitve brezžičnega omrežja) ali kaj podobnega. Od tam lahko izberete WEP, WPA ali WPA2. WPA2 je najbolj varna, zato jo izberite in shranite spremembe.
Spremenite kanal WiFi
Če želite iz svoje usmerjevalnika in WiFi omrežja iztisniti vsak centimeter zmogljivosti, lahko spreminjanje kanala, na katerem deluje usmerjevalnik, to zelo dobro doseže.
Kanali na usmerjevalnikih v bistvu preprečujejo, da bi skupina usmerjevalnikov vplivala drug na drugega. Torej, če živite v stanovanju z veliko prekrivajočimi se omrežji WiFi, mnogi od njih morda delujejo na istem kanalu, zato ovirajo med seboj.
Kaj želite storiti je, da izberete kanal za vaš usmerjevalnik, kot ga ne uporabljajo številni drugi usmerjevalniki. Če želite izvedeti, katere kanale, ki jih uporabljajo usmerjevalniki, lahko prenesete orodje, imenovano iStumbler za Mac ali NetStumbler za Windows. Ta orodja lahko prikažejo seznam okoliških omrežij Wi-Fi in kanale, v katerih so, na ta način lahko izberete tisto, ki se ne uporablja.
Če želite spremeniti kanal usmerjevalnika, mora biti v istem razdelku, kjer ste spremenili SSID in geslo. Če ne, mora biti v Napredne brezžične nastavitve ali podobno.
Optimizirajte postavitev usmerjevalnika
Morda boste usmerjevalnik samo postavili na priročno mesto in ga pustite pri tem, saj menite, da vedno obstaja določen radij, ki ga usmerjevalnik lahko doseže, da se napravam omogoči, da se z njim povežejo.
Stene, vrata in vogali močno zmanjšajo moč signala usmerjevalnika, zato se izogibajte postavitvi usmerjevalnika blizu teh predmetov v vaši hiši. V najboljšem primeru morajo imeti brezžične naprave neposredno povezavo z usmerjevalnikom za najboljši signal, vendar to seveda ni vedno mogoče. Namesto tega je najbolje, da usmerjevalnik postavite proti sredini hiše na odprtem območju, kjer lahko signali dihajo in se po potrebi odbijajo od zidov.
Posodobitev strojne opreme usmerjevalnika
Da bo usmerjevalnik deloval na optimalni ravni, mora imeti najnovejšo programsko opremo. Na žalost proizvajalci usmerjevalnikov in ponudniki internetnih storitev ne posodabljajo vdelane programske opreme, kot bi morali, vendar je to predvsem zato, ker imajo veliko število usmerjevalnikov zaprtih in pripravljenih za pošiljanje, in lahko so meseci, preden so dejansko neodprti in se dajo uporaba. Do takrat bi lahko bila na voljo nova programska oprema.
Običajno se nahaja v Napredno v upravljalni nadzorni plošči, je posodobitev vdelane programske opreme relativno neboleča, vendar nekateri usmerjevalniki nimajo možnosti samodejnega posodabljanja novejše vdelane programske opreme. Namesto tega mora uporabnik obiskati spletno mesto blagovne znamke usmerjevalnika, da prenese najnovejšo programsko opremo in nato prenesti to datoteko prek skrbniške nadzorne plošče usmerjevalnika. Preprosto pojdite na razdelek Podpora in prenosi na spletnem mestu blagovne znamke usmerjevalnika, da poiščete potrebno strojno programsko opremo.